Kopia migawkowa

Kopia migawkowa, czyli błyskawiczny i wydajny backup danych

Kopia czy kopia migawkowa. Jaka jest główna cecha różniąca kopie migawkowe od podstawowych sposobów backupu danych?

Otóż, w przypadku kopii migawkowej skopiowaniu nie ulegają poszczególne pliki, ale jedynie wskaźniki do nich, co sprawia, że tego typu kopie nie zajmują dużo miejsca i wykonywane są niezwykle szybko. Jedynym przypadkiem, w którym wskaźniki zastępowane są przez fizyczne dane jest moment zmiany tych drugich na źródłowym dysku. Jeśli zatem na dysku objętym backupem dojdzie do zmiany plików, wówczas wskaźniki ulegają zamianie na rzeczywiste dane.

Po co korzystać z kopii migawkowych?

Otóż podstawową przyczyną spopularyzowania i rozwoju kopii migawkowych są wirusy szyfrujące. Kopie migawkowe szybko i bez konsekwencji pozwalają przywrócić wersje plików sprzed ataku wirusami szyfrującymi.

Kiedy korzystać z kopii migawkowych?

Z mechanizmu kopii migawkowych warto korzystać wszędzie, gdzie czas wykonania backupu i przywrócenia danych odgrywa główną rolę. Jeśli musimy błyskawicznie odzyskać utracone dane, kopia migawkowa umożliwia to z prędkością do minimum ograniczającą przestój w pracy. Ponadto, jest przydatna przy wysyłaniu danych operacyjnych do hurtowni danych, czyli specyficznej, zbiorczej bazy danych, a także podczas tworzenia i testowania aplikacji, ze względu na możliwość szybkiego przywrócenia systemu plików do danej, pożądanej konfiguracji.

Kopie migawkowe oferują więcej niż zadowalającą szybkość backupu danych i dla wielu zastosowań firmowych, trudno byłoby znaleźć dla nich jakąś alternatywę.