Backup i Recovery

Kopia i odzyskanie danych

To jedna z najważniejszych ról zarówno serwisantów IT jak i sprzętu zaproponowanego przez informatyka. Jednak zakup odpowiedniego serwera to wydatek na który jeszcze niedawno było stać tylko największych. Ale to się zmieniło. Rozwój serwerów NAS ale przede wszystkim ich masowość produkcji i konkurencyjność spowodowała zarówno rozwój samych urządzeń jak i spadek ich cen do poziomu na jaki stać dzisiaj i was, a nawet użytkowników domowych.

Dzisiaj NASy rozwijają zarówno swój potencjał sprzętowy umożliwiając podłączenie wielu dysków fizycznych, łączenia ich w dowolne konfiguracje RAIDa zabezpieczając i agregując dane w magazynie zwiększając wydajność dostępu do danych, jak i poszerzając pakiet usług i oprogramowania.

Oprogramowanie pozwala określać czasami całkiem egzotyczne role naszemu małemu przyjacielowi. Nie ma dzisiaj właściwie żadnego ograniczenia a rozwój sprzętowy doprowadził do takiego zwiększenia wydajności NASów, że śmiało mogą zastąpić duże serwery sprzed kilku lat. A ma to niewyobrażalne korzyści. Przede wszystkim różnica w cenie dużego i nasowego serwera oraz zapotrzebowanie na prąd są niewspółmierne. Dodatkowo niezawodność tych małych i tanich urządzeń jest coraz lepsza, choć posiadamy urządzenia z początku historii nasów, które nadal w świetnej kondycji funkcjonują.

Ale co z kopiami i odzyskiwaniem danych???

NAS może śmiało zastąpić dużego brata. Może stać się autonomiczną i automatyczną stacją z wyspecjalizowaną rolą kopii bezpieczeństwa działającą w całej grupie roboczej Twojej firmy. Ostatnio poszerzono rolę o wykonywanie kopii migawkowych danych zebranych w magazynie co dodatkowo skutecznie zabezpiecza dane firmy przed ich zaszyfrowaniem wirusami typu mailwere i rensomewere. nawet całkowicie zaszyfrowane dane możemy w kilka minut przywrócić do ich dowolnej wersji stworzonej według zaprogramowanego harmonogramu kopii migawkowej. Jest to jak na tą chwilę jedyny całkowicie skuteczny sposób przeciwko najgroźniejszemu zagrożeniu jaki istnieje w świecie ataków hakerskich.