network attached storage

Czy to wystarczy???

NAS kieszonkowy magazyn danych firmy

Jeszcze całkiem niedawno NAS był po prostu sieciowym magazynem danych co sugeruje jego angielska nazwa. Po prosu powstał by gromadzić, magazynować i technicznie zabezpieczyć te dane przed ich utratą w razie awarii dysków. Ale wraz z rozwojem technologii przyszedł czas na stale rozszerzającą się rolę NASa. Najpierw zdolny był zbierać autonomicznie i automatycznie kopie danych z całej grupy roboczej potem potrafił replikować i wysyłać te dane poza magazyn, łącznie z ich dostępem przez internet (FTP). Doszły do tego role serwera internetowego (WWW), poczty internetowej (IMAP), serwera wydruku i skanu (PS), stacji rejestrowania i monitoringu kamer przemysłowych (DMS) i wiele wiele innych.

Dzisiaj NASy rozwijają zarówno swój potencjał sprzętowy umożliwiając podłączenie wielu dysków fizycznych, łączenia ich w dowolne konfiguracje RAIDa zabezpieczając i agregując dane w magazynie zwiększając wydajność dostępu do danych, jak i poszerzając pakiet usług i oprogramowania.

Oprogramowanie pozwala określać czasami całkiem egzotyczne role naszemu małemu przyjacielowi. Nie ma dzisiaj właściwie żadnego ograniczenia a rozwój sprzętowy doprowadził do takiego zwiększenia wydajności NASów, że śmiało mogą zastąpić duże serwery sprzed kilku lat. A ma to niewyobrażalne korzyści. Przede wszystkim różnica w cenie dużego i nasowego serwera oraz zapotrzebowanie na prąd są niewspółmierne. Dodatkowo niezawodność tych małych i tanich urządzeń jest coraz lepsza, choć posiadamy urządzenia z początku historii nasów, które nadal w świetnej kondycji funkcjonują.

Co najważniejsze ich masowa produkcja związana z masowym zapotrzebowaniem na coraz bardziej wyszukane role obniżyły ceny do poziomu dwóch-trzech tysięcy złotych a więc cenę zwykłego komputera osobistego.

A co z szyfrowaniem i kopiami migawkowymi???

Rozwój NAS ich wydajności pozwolił zarówno na szyfrowanie danych jak i na wykorzystanie serwerka do tworzenia nawet codziennych kopii migawkowych. Dane szyfrowane są w czasie rzeczywistym. Od razu zapisujemy i odczytujemy dane szyfrowane a kopie migawkowe tworzymy według zaprogramowanego harmonogramu. A dzieje się to jak zawsze w NASach autonomicznie i automatycznie.

Stale projektujemy i instalujemy nowe urządzenia przy wielu projektach nawet MŚP, szkołach i szpitalach. Możemy i u ciebie dobrze dobrać, skalkulować i zoptymalizować takiego małego przyjaciela, na którego na pewno cię już stać.