Czy to wystarczy???

Jeszcze całkiem niedawno NAS był po prostu sieciowym magazynem danych co sugeruje jego angielska nazwa. Po prosu powstał by gromadzić, magazynować i technicznie zabezpieczyć te dane przed ich utratą w razie awarii dysków. Ale wraz z rozwojem technologii przyszedł czas na stale rozszerzającą się rolę NASa. Najpierw zdolny był zbierać autonomicznie i automatycznie kopie danych z całej grupy roboczej potem potrafił replikować i wysyłać te dane poza magazyn, łącznie z ich dostępem przez internet (FTP). Doszły do tego role serwera internetowego (WWW), poczty internetowej (IMAP), serwera wydruku i skanu (PS), stacji rejestrowania i monitoringu kamer przemysłowych (DMS) i wiele wiele innych.

Dzisiaj NASy rozwijają zarówno swój potencjał sprzętowy umożliwiając podłączenie wielu dysków fizycznych, łączenia ich w dowolne konfiguracje RAIDa zabezpieczając i agregując dane w magazynie zwiększając wydajność dostępu do danych, jak i poszerzając pakiet usług i oprogramowania.

Oprogramowanie pozwala określać czasami całkiem egzotyczne role naszemu małemu przyjacielowi. Nie ma dzisiaj właściwie żadnego ograniczenia a rozwój sprzętowy doprowadził do takiego zwiększenia wydajności NASów, że śmiało mogą zastąpić duże serwery sprzed kilku lat. A ma to niewyobrażalne korzyści. Przede wszystkim różnica w cenie dużego i nasowego serwera oraz zapotrzebowanie na prąd są niewspółmierne. Dodatkowo niezawodność tych małych i tanich urządzeń jest coraz lepsza, choć posiadamy urządzenia z początku historii nasów, które nadal w świetnej kondycji funkcjonują.

Co najważniejsze ich masowa produkcja związana z masowym zapotrzebowaniem na coraz bardziej wyszukane role obniżyły ceny do poziomu dwóch-trzech tysięcy złotych a więc cenę zwykłego komputera osobistego.
A co z szyfrowaniem i kopiami migawkowymi???
Rozwój NAS ich wydajności pozwolił zarówno na szyfrowanie danych jak i na wykorzystanie serwerka do tworzenia nawet codziennych kopii migawkowych. Dane szyfrowane są w czasie rzeczywistym. Od razu zapisujemy i odczytujemy dane szyfrowane a kopie migawkowe tworzymy według zaprogramowanego harmonogramu. A dzieje się to jak zawsze w NASach autonomicznie i automatycznie.
Stale projektujemy i instalujemy nowe urządzenia przy wielu projektach nawet MŚP, szkołach i szpitalach. Możemy i u ciebie dobrze dobrać, skalkulować i zoptymalizować takiego małego przyjaciela, na którego na pewno cię już stać.